Škola

Rodiče

Žáci

Fotogalerie

Družina

Jídelna

  1. Úvod
  2. /
  3. Aktuality
  4. /
  5. Zkoušíme pokusy z fyziky i doma

Zkoušíme pokusy z fyziky i doma

Fyzika je všude kolem nás. Abychom si to uvědomili, zkouší žáci jednoduché fyzikální pokusy i v domácích podmínkách.

Jedním z témat fyziky jsou kapaliny. Jejich důležitou vlastností je jejich povrchového napětí. V hodinách fyziky se sedmáci dozvěděli, kde se povrchové napětí vytváří, jak jej lze snížit a co všechno díky němu kapaliny umí.

Doma si pak zkusili 3 jednoduché pokusy. V prvním z nich zkusili snížit povrchové napětí tekutým mýdlem nebo jarem a proto se jim jemně rozprášený pepř po hladině „rozběhl“ do stran. V druhém si vyzkoušeli, kolik předmětů ještě dokážou vložit do sklenice plné vody a ve třetím si vyrobili „víčko“ pomocí kapesníku, utěrky nebo gázy – voda se z láhve nevylila.

Sedmáci byli velmi šikovní, pokusy vyfotili a někteří dokonce i průběh natočili.

Podívejte se na několik ukázek jejich práce.

Povrchové napětí 1

Povrchové napětí 2

Povrchové napětí 3

Pavla Šmachová