Škola

Rodiče

Žáci

Fotogalerie

Družina

Jídelna

  1. Úvod
  2. /
  3. Aktuality
  4. /
  5. Počátky 3D tisku na naší škole

Počátky 3D tisku na naší škole

Na začátku bylo vejce. Ale nebylo to obyčejné vejce … Bylo to vejce Kolumbovo.

Tak nějak by mohl vypadat začátek pohádky. Pro nás to byl ale začátek dobrodružství s 3D tiskem na naší škole. Podobně jako celá řad škol jsme se zapojili do projektu Průša pro školy s možností získat 3D tiskárnu zdarma. Podmínkou bylo vytvořit během tří měsíců školní projekt na zapůjčené 3D tiskárně. Jelikož jsme neměli s 3D tiskem žádné předešlé zkušenosti, byl to docela oříšek. Nejtěžší bylo vymyslet originální prospěšný projekt, který by v budoucnu mohl sloužit jako výukový materiál pro další zapojené školy napříč republikou.

A jak s tím vším souvisí Kolumbovo vejce? Ukázalo nám směr, kterým jsme se nakonec vydali. Konstrukce tohoto vejce je zajímavá sama o sobě, a kromě toho vznikne 5×2 dílků, ze kterých lze tvořit různé obrazce nebo naopak, tzn. že je třeba uspořádat všechny dílky do předem připravených obrazců. Jako na principu obecně známého hlavolamu Tangram. A protože nadšení žáků bylo nemalé, nakonec nezůstalo jen u Kolumbova vejce, přidali jsme hned dalších šest hlavolamů: Tangram, Evereto, Srdce, Magický kruh, Trojúhelník a Golo.

A jak to vše skončilo? No přece jako v každé pohádce. Dobře. 3D tiskárnu jsme získali. Zásluhu na tom mají žáci 4. B a 5. třídy, kteří hlavolamy společnými silami zkonstruovali v aplikaci Tinkercad a po vytisknutí z 3D tiskárny vypracovali i některé předlohy sloužící ke skládání. Jejich úsilí můžete posoudit sami ve videogalerii.

Zapsala Eva Motyčková