Škola

Rodiče

Žáci

Fotogalerie

Družina

Jídelna

  1. Úvod
  2. /
  3. Aktuality
  4. /
  5. Na každou nožku jinou ponožku aneb Světový den Downova syndromu

Na každou nožku jinou ponožku aneb Světový den Downova syndromu

Na 21. března připadá každý rok Světový den Downova syndromu. Toto datum není vybráno náhodně. Downův syndrom se totiž vyznačuje jedním přebývajícím chromozomem 21. Někdy se také označuje tento syndrom jako trizomie 21. chromozomu. Normálně máme každý tyto chromozomy dva, osoby s Downovým syndromem mají tři – tedy 3 chromozomy 21 – 21/3.Světový den Downova syndromu má tradiční symbol – nesourodý pár ponožek, který ukazuje příčinu tohoto celoživotního onemocnění – poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.

Naši deváťáci se do tohoto projektu také zapojili a v pondělí 21. 3. 2022 si do školy oblekli na každou nožku jinou ponožku. Navíc se v letošním roce o tomto genetickém onemocnění učili v hodině přírodopisu.

Zapsala Mgr. Veronika Janoušková