Exkurze do sklárny v Květné

Dne 29. 5. 2018 žáci 4. A a 5. třídy společně navštívili Moravské sklárny v Květné. Nejdříve nás průvodce seznámil s historií skláren a potom nás zavedl do výrobní haly. Žáci si prohlédli výrobu skleněných výrobků od namíchání sklářského písku přes jeho tavení v pecích, ruční foukání, chlazení až po samotné zdobení. Velmi zajímavé bylo vyprávění o tom, jakým způsobem se dosahuje různých barev skla. Někteří žáci si sami mohli vyzkoušet vyfouknout bublinu ze skla. Ve zdejších sklárnách své výrobky zdobí zlacením, broušením, leptáním a malováním. Stačí jen malý kaz a výrobek se musí zničit. Naši exkurzi jsme zakončili v podnikové prodejně, kde jsme viděli veškeré výrobky zdejší sklárny a žáci si je mohli na památku zakoupit. Všem se prohlídka moc líbila.

Zapsal M. Fojtík